آیا با وجود براکت ارتودنسی در دهان میتوانم شکلات بخورم؟

اگر براکت ارتودنسی گذاشته اید و در دوران درمان طولانی مدت ارتودنسی قرار گرفته اید، حتما به دفعات برایتان پیش می آید که هوس شکلات کنید و بخواهید یک شکلات خوشمزه بخورید. تقریبا همه کسانی که تحت درمان ارتودنسی یا سیم کشی دندانها قرار میگیرند، این سوال را میپرسند که آیا میتوانم در این مدت شکلات بخورم؟ پاسخ این سوال کاملا قابل پیش بینی است.
غذاهای زیادی را با براکت نمیتوانید بخورید و متاسفانه شکلات هم یکی از اینهاست. شکلات به دلایل مختلف در این دوران ممنوع است. با درک چگونگی تاثیر شکلات بر سلامت دندانها، لثه و خود سیستم براکت ارتودنسی بهتر میتوانید با این مشکل کنار بیایید.

شکلات ارتودنسی

ارتودنسی

قند موجود در شکلات

بدیهیست که شکلات برای سلامت دندانها و بدن ضرر دارد، چه براکت داشته باشید چه نداشته باشید. شکلات مملو از قند است. قند نوعی کربوهیدرات است که غذای اصلی باکتریهای موجود در دهان را تشکیل میدهد. این باکتریها از باقی مانده قند در دهان، تغذیه میکنند و در عین حال اسید تولید میکنند. اسید باعث پوسیدگی دندان میشود. در افرادی که براکت ندارند نیز مصرف مکرر شکلات تهدید بزرگی برای سلامت دندانها محسوب میشود. حال تصور کنید براکت و بند و سیم و قطعات دیگر هم به دندانهایتان چسبیده باشند. مسلما قضای بسیار بیشتری برای گیر کردند قطعات ریز شکلات در دهان ایجاد میشود و به کابوسی برای دندانها بدل میگردد. وقتی شکلات میخورید همه سطوح براکت و دندان به ذرات قند آغشته میشود. حتی اگر خیلی به بهداشت دهان پایبند باشید و فورا اقدام به تمیز کردن دهان کنید، تمیز کردن خرده های ریز شکلات و قند چسبیده به سطوح براکت کار راحتی نیست. باید دقت و وقت زیادی صرف تمیز کردن دندانها و براکت پس از خوردن شکلات کنید تا مطمئن شوید همه چیز از دهان پاک شده است. بنابراین گزینه بهتر این است که اصلا شکلات نخورید و خود را به دردسر نیندازید.

شکلات ارتودنسی

ارتودنسی

 

غذاهای زیادی را با براکت نمیتوانید بخورید و متاسفانه شکلات هم یکی از اینهاست. شکلات به دلایل مختلف در این دوران ممنوع است. با درک چگونگی تاثیر شکلات بر سلامت دندانها، لثه و خود سیستم براکت ارتودنسی بهتر میتوانید با این مشکل کنار بیایید.

 

سفتی و چسبندگی شکلات

شکلاتها در انواع مختلف ارائه میشوند اما تقریبا همه آنها یا سفت هستند یا چسبناک. این باعث میشود هنگام جویدن شکلات احتمال صدمه دیدن براکت زیاد شود. فشاری که برای جویدن شکلات وارد میکنید، به نگین چسبیده به دندان اعمال میشود و ممکن است باعث شکستن یا جدا شدن آن از دندان شود. اگر براکت یا بند ارتودنسی شل شد باید به ارتودنتیست مراجعه کنید تا قبل از این که نتیجه زحماتتان به هدر برود یا خطر در آمدن قطعه و بلعیدن آن به وجود بیاید، براکت ترمیم شود. در بیشتر بیماران شل شدن یا جدا شدن براکت یا بند ارتودنسی باعث پسرفت درمان تا یکی دو ماه میشود.

هر بار که سیم ارتودنسی تنظیم میشود دندانها تحت فشار قرار میگیرند و کمی درد یا ناراحتی را تجربه میکنید. در این چند روز (تا زمانی که به براکت عادت کنید)، باید غذاهای نرم بخورید تا نیاز زیادی به جویدن نداشته باشند. اگر در این مدت شکلات بخورید درد دندانهایتان بیشتر میشود.

 

ارتودنسی و خوراکی ها

ارتودنسی

یادتان باشد اگر دندانتان دچار پوسیدگی شود، هم از نظر زیبایی دچار مشکل میشود هم ساختار آن تخریب و تضعیف شده و ممکن است نیاز به درمانهای تهاجمی مثل پر کردن، روکش کردن یا عصب کشی پیدا کند و حتی ممکن است مجبور شوید دندانتان را بکشید.
مطمئن باشید یک تکه شکلات ارزش اینهمه درد و دردسر را ندارد. به جای آن سعی کنید خوراکیهای دیگری جایگزین کنید که مشکلی برای دندانها و براکت و در کل روند درمان ارتودنسی شما نداشته باشند.
هر از گاهی میتوانید خوراکیهای شیرین بخورید به شرطی که بهداشت دهان را فراموش نکنید. اگر هوس شیرینی کرده اید، انواع دیگر شیرینی مثل نانهای شیرین که نرم تر هستند را جایگزین کنید.