ارتودنسی با پلاک متحرک

پلاک های متحرک ارتودنسی همانطور که از نام آن بر می آید قابل برداشتن هستند

پلاک های ارتودنسی متحرک در درمان های ارتودنسی به سه دلیل عمده وارد می شوند .

  1. حرکت های دندانی یا گسترش عرض فک بالا در سنین کودکی
  2. درمان های ارتوپدیکک کلی یا به اصطلاح درمان های فانکشنال
  3. پلاک های نگهدارنده یا retainer که بعد از درمان ثابت مورد استفاده قرار میگیرند

استفاده از این پلاک ها درد ندارد مگر در زمان فعال کردن پیچ ها یا فنرهایی که روی این پلاک تعبیه شده است . مشکل عمده در استفاده از این پلاک های همکاری بیمار است . در روزهای اول استفاده از این پلاک ها ترشح بزاق زیاد شده و صحبت کردن و قورت دادن آب دهان مشکل می شوند و معمولا بعد از چند روز استفاده ، بیمار به آن ها عادت میکند .

درمان با پلاک های متحرک ارتودنسی متفاوت است در زمانی که لازم است حرکت های دندانی مختصر داده شود معمولا در طول سه تا شش ماه این کار انجام می شود و در موراد گسترش عرض فک بالا یا درمان های ارتوپدیک فکی این درمان ها طولانی تر بود ه و حدود ۱ سال به طول می انجامد.

 

پلاک های متحرک امکان حرکت و کنترل دندان ها را در سه بعد فضا ندارند و نمی توانند باعث ایجاد رابطه دقیق دندان ها شوند . البته می توان با آن ها حرکت یک یا چند دندان انجام داد .

درمان با این پلاک ها متفاوت است در زمانی که لازم است حرکت های دندانی مختصر داده شود معمولا در طول سه تا شش ماه این کار انجام می شود و در موراد گسترش عرض فک بالا یا درمان های ارتوپدیک فکی این درمان ها طولانی تر بود ه و حدود ۱ سال به طول می انجامد.

زمان استفاده از این پلا کها تقریبا تمام وقت بجز زمان غذا خوردن و مسواک زدن می باشد.