ارتودنسی شفاف و شرایط استفاده از آن

در صورتی که این نوع از براکت های ارتودنسی برای موارد نامرتبی خاص ( بنا به تشخیص ارتودنتیست) ویا مشکلات پیچیده جویدن مناسب نباشند، بهتر است که از روش های ارتودنسی قدیمی استفاده شود. ارتودونسی نامرئی می­تواندد در این شرایط مورد استفاده قرار گیرد:

داشتن دندان­های گرازی و یا overjet (جلو بودن بیش از حد فک بالا) ، دندان‌های با فاصله زیاد یا روی هم جمع شده و یا دندان‌های کج. این روش ارتودونسی نامرئی برای بزرگسالان و نوجوانان طراحی شده اند و وقتی که هنوز دندان‌های شیری در دهان باقی مانده‌اند استفاده از آن توصیه نمی شود. بچه ها و نوجوانان کم سن و سال تر که با ارتودونسی مواجه می شوند، بهتر است که با براکت های فلزی قدیمی یا براکت های سیمی مشکلات ارتودنسی خود را حل نمایند ،

ارتودنسی شفاف

ارتودنسی

با این حال اگر میخواهید از ارتودونسی نامرئی استفاده کنید تنها در صورت تایید دندانپزشک یا  ارتودنتیست میتوانند این کار را انجام دهید. الاینرهای شفاف در ابتدا تنها برای بزرگسالان طراحی شده بود.این الاینر ها به یک همکاری مستمر و منظم نیاز دارد چون باید این الاینرها را ۲۲ ساعت در روز استفاده کرده و نباید این امر را فراموش یا اینکه الاینرها را گم کنند.

بچه ها و نوجوانان کم سن و سال تر که با ارتودونسی مواجه می شوند، بهتر است که با براکت های فلزی قدیمی یا براکت های سیمی مشکلات ارتودنسی خود را حل نمایند ،

انواع ارتودونسی شفاف و بی­رنگ:

نگه دارنده ها انتخابی هستند و می توانند ثابت یا متحرک باشند توسط متخصص ارتودنسی.نگه دارنده های متحرک سنتی معمولا شامل سیم فلزی هستند که دندان جلو را احاطه می کنند و به قوس اکریلیکی وصل می شوند که در سقف دهان جای می گیرد. سیم های فلزی را می توان برای تکمیل درمان و تداوم حرکت کوچک دندان های جلو در صورت نیاز تنظیم نمود.

نگه دارنده های همتراز کننده سبک، یا نگهدارنده های اسیکس، مشابه با نگه دارنده های شفاف به نظر می رسند و گزینه زیبا تری را نسبت به نگه دارنده های سیمی ارائه می کنند. این نگه دارنده شفاف ارتودنسی در کل قوس دندان شما تثبیت می شود، یا فقط از دندان نیش تا دندان نیش دیگر است. نگه دارنده از قالب دندان جدیدا همتراز شده شما ساخته می شود. نگه دارنده های ثابت از سیم های بسته شده پشت دندان های بالا و یا پایین تشکیل می شوند.

درحالیکه این دستگاه معمولا بیش از یک سال بعداز کشیدن دندان های عقل نیاز نیست، اغلب برای کل عمر در جای خود نگه داشته می شود. انواع معروف ارتودونسی نامرئی شامل : براکت های سرامیکی‌، بریس‌های درونی و الاینر‌های شفاف هستند. تنها بریس‌های سرامیکی به بریس‌های فلزی شباهت دارند با این تفاوت که از براکت های رنگ دندان (و گاهی اوقات سیم‌های رنگی) نسبت به انواع فلزی برای مرتب کردن دندان ها استفاده می‌کنند.

انواع ارتودنسی شفاف

ارتودنسی شفاف

به طور کلی ، چون بدون لکه هستند و از سرامیک های با رنگ مشابه رنگ دندان در آنها استفاده شده نسبت به انواع فلزی کمتر در معرض دید هستند اما به اندازه ی بریس های درونی یا الاینر های شفاف ، نامرئی نیستند.براکت های درونی که به انها بریس های نامرئی درونی، بریس های زبانی یا i braces نیز گفته می شود به همراه الاینر های شفاف یک قدم جلوتر رفته اند و در حال پیشرفت برای نامرئی کردن این درمان هستند. این را هم باید در نظر داشت که هر گزینه ارتودنسی ، فواید و اشکالات خود را نیز دارد.