ارتودنسی با پلاک های شفاف ( نامرئی)

در این روش از پلاک های بی رنگ ارتودنسی جهت اصلاح نامرتبی استفاده میشود در ابتدا پلاک های بی رنگ که توسط نرم افزاری دقیق طراحی و ساخته شده اند به بیمار داده می شود که بیمار هر کدام را به مدت ۱۰ روز تا دو هفته استفاده میکند تا تنیجه نهایی حاصل شود .

مزیت عمده استفاده از ارتودنسی نامرئی در این است که پلاک ها متحرک و شفاف هستند و میتوانند در موقعیت های خاص اجتماعی در آورده شوند چون این پلاک ها از دهان خارج می شوند در موقع مسواک زدن و نخ دندان هم راحت بوده و نیازی به استفاده از مسواک های مخصوص ارتودنسی و نخ دندان آن نیست.

این روش درمانی سال هاست که مورد استفاده در کشورهای آمریکای شمالی و اروپا بوده و کمپانی Invisalign معتبرترین کمپانی تولید الاینرهای شفاف است که حدود ۵ میلیون نفر با این روش درمان شده اند.

در این روش ابتدا مدل دندانی بیمار توسط اسکن یا قالبگیری دقیق به دست می آید و سپس طرح درمان نهایی توسط متخصص ارتودنسی مشخص میگردد سپس توسط پرینتر سه بعدی مراحل مختلف درمان تهیه میگردند و روی هر کدام از مدلهای پرینت شده یک قالب نامرئی ساخته می شوند.

هزینه ساخت این پلاک ها با توجه به نیاز ساخته شدن در لابراتوارهای خارج کشور بالا بوده و حدودا سه برابر هزینه ارتودنسی معمول است.