ارتودنسی

اگر کجی و نامرتبی دندانهایتان باعث شده احساس اعتماد به نفس خود را از دست بدهید و دوست نداشته باشید در حضور جمع لبخند بزنید، شما تنها نیستید. تقریبا هیچ کسی لبخند بی نقص ندارد اما برخی مشکلات کجی و نامرتبی دندانهایشان خیلی بیشتر است. اما خبر خوش این است که به لطف درمان ارتودنسی میتوانید بر این مشکل فائق بیاید.
ارتودنسی یکی از تخصصهای دندانپزشکی است که هدف اصلی آن صاف و همردیف کردن دندانها و فکها و تماس درست دندانها با یکدیگر است. اگر نیاز به درمان دارید باید به یک ارتودنتیست مراجعه کنید تا وضعیت دندانهایتان را بررسی کند و پس از تشخیص مشکل، برنامه ریزی درمانی ارائه کند.

ارتودنسی چیست

ارتودنسی

انواع مشکلات ارتودنسی

به ناهمراستایی دندانها، مال اکلوژن گفته میشود. مال اکلوژن در بیشتر موارد ارثی است و در اثر مشکلاتی در رشد استخوانهای فک، عدم وجود دندان به صورت مادرزادی ، رویش دندان اضافی، کمبود فضای فک، جلوزدگی دندانها، زیادی بودن فضای فک و یا مشکلاتی مثل شکاف لب و کام ایجاد میشود. اما عاداتی مثل مکیدن انگشت، فشار دادن زبان به دندانهای جلویی و مشکلاتی مثل زود از دست دادن دندان شیری، نیفتادن دندان شیری، عفونت لثه و آسیبهای استخوانی و انواع بیماریهای دهان و دندان نیز میتوانند ما را نیازمند درمان کنند.

 

ارتودنسی

براکت از پشت دندان

اهمیت درمان ارتودنسی

اصلاح مشکلات ارتودنسی تنها به علت زیبایی دندانها و لبخند و بهبود اعتماد به نفس شما نیست بلکه مسئله بسیار مهمتری پشت آن قرار دارد: سلامت دهان و دندان. مال اکلوژن باعث میشود نتوانید خوب غذا را بجوید، درست حروف را ادا کنید و یا لثه و دندانها را خوب تمیز کنید. از طرف دیگر هنگام جویدن فشار زیادی بر برخی از نقاط دندان وارد میشود و نیرو به صورت یکنواخت توزیع نمیشود، دندان قروچه های شبانه تجربه میشود، لثه و استخوان اطراف دندانی که به دلیل ناهمراستایی تحلیل میرود، عضله و مفصل فک تحت فشار بوده و درد میگیرد و یا سردردهای صبحگاهی بخشی از تجربه های متداول شما میشود. همه اینجا میتوانند به مشکلات ارتودنسی دهان مربوط باشند.
درمان ارتودنسی به کمک برخی ابزارهای آن انجام میشود. انواع و اقسام ابزارها برای اهداف مختلف و شرایط مختلف طراحی شده اند و روز به روز نیز بر تنوع آنها افزوده میشود. طراحی های جدید زیباتر، راحت تر و گاهی ارزانتر هستند و سعی میشود طول دوره درمان را کوتاهتر کنند.

 

براکت های ارتودنسی

براکت

عصر جدید درمانهای ارتودنسی

امروزه تنها کودکان نیستند که درمان ارتودنسی انجام میدهند بلکه بزرگسالان هم میتوانند از این درمان بهره مند شوند. فواید درمان ارتودنسی برای همه افراد در همه سنین است. شما میتوانید با ارتودنسی نامرئی بدون نگرانی از زیبایی لبخند، دوره درمانی خود را پشت سر بگذارید. امروزه براکت ها طوری طراحی می شوند که زیباتر و راحت تر باشند. با این حال وسیله هایی هم برای تسریع درمان ابداع شده است که هر یک به شکلی متفاوت عمل میکنند و نتیجه میدهند. اگر در کودکی مشکلات اسکلتی فک را اصلاح نکرده باشید، اکنون میتوانید با جراحی فک مشکلاتی مثل جلوزدگی چانه، عقب ماندگی چانه و غیره را اصلاح کنید.