انواع هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی وسیله ای برای صاف و همراستا کردن دندانها و فکهاست که برای اصلاح مشکلات بایت استفاده میشود. هدگیر پشت سر یا جلوی سر قرار میگیرد و به دندانها وصل میشود. در شرایطی از هدگیر استفاده میشود که براکت به تنهایی نمیتواند دندانها را به موقعیت ایده آل برساند یا مشکل بایت را حل کند. مشکل بایت به این معنی است که هنگامی که دهان خود را میبندید، تماس برخی از دندانهای مقابل با یکدیگر نامناسب است (مثلا وقتی دندانهای جلو، جلوزدگی دارند).

ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

انواع هدگیر ارتودنسی

به طول کلی سه نوع هدگیر وجود دارد که برای شرایط مختلف بایت، طراحی شده است. انتخاب نوع هدگیر بر عهده متخصص ارتودنسی است. سه نوع هدگیر عبارتند از:

  • هدگیر پس سری
  • هدگیر پشت گردنی
  • هدگیر معکوس یا فیس ماسک

هدگیر پشت گردنی ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

هدگیر پس گردنی ارتودنسی

هدگیر پشت گردنی (Cervical-Pull) یک سیم U شکل در جلو دارد که به حلقه فلزی دور دندانهای آسیاب بزرگ وصل میشود و یک تسمه دارد که پشت گردن قرار میگیرد. به همین علت به آن هدگیر پشت گردنی میگویند. هدگیر با اهرم کردن استخوانهای گردن که به آنها مهره های گردن گفته میشود، به دندانها نیرو وارد کرد

ه و آنها را حرکت میدهد.

از هدگیر پشت گردنی برای اصلاح جلوزدگی دندانهای جلویی بالایی (که به آن اورجت گفته میشود) استفاده میشود. همچنین برای اوربایت شدید (وضعیتی که در آن در هنگام بسته بودن فکها دندانهای جلویی بالایی بیش از حد پایین آمده و بخش اعظم سطح دندانهای جلویی پایینی پشت آنها پنهان میشوند) از هدگیر پشت گردنی استفاده میشود. هدگیر گردنی دندانها را عقب تر کشیده و فضای بیشتری در قوس دندانی ایجاد میکند.

هدگیر پس سری ارتودنسی

هدگیر پس سری ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

هدگیر پس سری (High pull) که معمولا با براکت استفاده میشود، یک تسمه دارد که پشت و روی سر قرار میگیرد. هدگیر از جلو به براکت متصل میشود. اغلب هدگیر پس سری در کودکانی به کار گرفته میشود که اوپن بایت دارند یعنی هنگام بسته بودن دهان دندانهای جلویی بالایی و پایینی شان با هم تماس پیدا نمیکنند و بین آنها فاصله وجود دارد یا نهایتا لب به لب میشوند. همچنین در کودکانی که رشد فک در عقب دهان بیش از حد بوده است، از این وسیله استفاده میشود.

هدگیر پس سری و پشت گردنی شبیه هم هستند چرا که هدگیر پس سری نیز سیمی دارد که به براکت دندان وصل میشود اما تفاوت آنها در این است که این سیم به تسمه ای متصل میشود که رو و پشت سر قرار میگیرد نه گردن. نتیجه این است که این نوع هدگیر بیشتر دندانها را عقب و بالا میکشد.

هدگیر معکوس یا فیس ماسک

ارتودنسی

هدگیر پس سر ارتودنسی

این نوع هدگیر برای اصلاح کمبود رشد فک بالا که منجر به آندربایت شده است استفاده میشود. در آندربایت دندانهای جلویی فک پایین جلوتر از دندانهای جلویی فک بالا قرار میگیرند و چانه حالت جلوزدگی دارد.

هدگیر معکوس یک یا چند پد و تسمه دارد که جلوی چانه یا پیشانی قرار میگیرند. گاهی اوقات دو پد با یک میله فلزی در جای خود ثابت نگه داشته میشوند به همین علت به این نوع هدگیر، فیس ماسک نیز گفته میشود. تسمه هایی که جلوی صورت هستند باعث میشوند هدگیر بتواند دندانهای بالایی را جلو بکشد. حلقه کشی الاستیک نیز ممکن است بین این هدگیر و براکت وصل شود.

 

نتایج درمان با هدگیر ارتودنسی

هر نوع هدگیری که استفاده کنید، چند نکته مهم را باید به خاطر داشته باشید تا درمانتان به نتیجه برسد:

برای موثرتر بودن درمان باید توصیه ارتودنتیست در تعداد ساعات استفاده از هدگیر را دقیق رعایت کنید یعنی هر روز به تعداد ساعات گفته شده، هدگیر را روی سر بگذارید.

اگر قرار است هدگیر را در خواب استفاده کنید اما یک شب این کار را فراموش کردید، باید روز بعد این کار ار انجام دهید وگرنه هر کاری که ظرف هفت روز گذشته انجام داده ای هدر میرود.

طبیعی است که گذاشتن هدگیر کمی ناراحت کننده و آزار دهنده باشد. خوشبختانه اگر درست آن را استفاده کنید ظرف چند روز به آن عادت میکنید و هر گونه درد یا ناراحتی برطرف میشود. ممکن است در چند روز اول مصرف مسکن هایی مثل ایبوپروفن توصیه شده و از شما خواسته شود غذاهای نرم بخورید تا زمانی که به براکت و هدگیر عادت کنید.

هر از گاهی هنگامی جویدن غذا ممکن است در دندانهای عقبی درد داشته باشید یا کمی لقی دندان را تجربه کنید. این طبیعی است و نشان میدهد دندانها در حال حرکتند. اما اگر درد غیر طبیعی داشتید به متخصص مراجعه کنید تا ببیند مشکلی در هدگیر یا دندانی که به هدگیر وصل است پیش آمده یا نه.

اگر ناگهان به نظر میرسد هدگیر اندازه نیست ممکن است مشکلی به وجود آمده باشد بنابراین با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.