اهمیت و کاربرد لیگاچور در ارتودنسی با براکت

اهمیت و کاربرد لیگاچور در ارتودنسی با براکت

حلقه کشی که دور نگین براکت چسبیده به دندانها قرار میگیرد، تنها یکی از اجزاء متعدد سیستم براکت ارتودنسی است. این حلقه کشی یا فلزی کوچک دور نگینهای براکت، لیگاچور (ligature) نام دارند. لیگاچور در اصل برای نگه داشتن سیم ارتودنسی در شیار نگین براکت استفاده میشود اما ممکن است برای حرکت دادن دندانها در جهت مشخص نیز استفاده شود.

انواع لیگاچور ارتودنسی
لیگاچورهای پلاستیکی در انواع و اقسام زیر وجود دارند:
حلقه کشی تکی- این نوع لیگاچور را میتوانید در رنگهای مختلف انتخاب کنید (مثلا در شکل پایین رنگ آن آبی فیروزه ای است) اما اندازه آنها معمولا یکسان است. ارتودنتیست در هر جلسه که مراجعه میکنید حلقه های کشی لیگاچورتان را عوض میکند چون این نوع لیگاچورها به مرور زمان قدرت خود را از دست میدهند.

بسته به چگونگی متصل شده الاستیک به دندان، نیروهایی با شدت متفاوت میتوان به دندان اعمال کرد.
حلقه کشی زنجیری – به این نوع لیگاچور زنجیر پلاستیکی یا پاورچین نیز گفته میشود. حلقه کشی زنجیری را هم میتوان با رنگ دلخواه و استحکام مورد نظر انتخاب کرد. حلقه های کشی به هم متصل برای بستن فاصله بین دندانها یا حرکت دادن گروهی از دندانها به صورت همزمان یا جلوگیری از ایجاد فاصله بین دندانها در حین حرکت، استفاده میشود. این حلقه کشی هم ممکن است در هر جلسه مراجعه، تعویض شود.
لیگاچور فلزی به همین صورت مشابه لیگاچور پلاستیکی استفاده میشود اما نیروی خیلی بیشتری بین براکت و دندان اعمال میکند. هنگامی که ارتودنتیست دندانی را صاف میکند که چرخیده یا منحرف شده است، سیم ارتودنسی نباید از شیار نگین براکت در بیاید. لیگاچور سیمی در چنین مواردی که نیروی بیشتری برای نگه داشتن سیم لازم است، ترجیح داده میشود چون محکم سیم را در شیار براکت نگه میدارد.

انتخاب رنگ لیگاچور کشی
احتمالا به شما اجازه داده میشود رنگ الاستیک را خودتان انتخاب کنید. انتخاب رنگهای شاد و رنگین کمانی میتواند کودک را خوشحال کند اما برای افراد بزرگسال ممکن است جلب توجه کمتر مهمتر باشد بنابراین حلقه کشی شفاف، سفیذ یا نقره ای ارجحیت دارد.
اگر براکت فلزی اسپورت دارید بهترین رنگ انتخابی برای حلقه کشی، نقره ای یا خاکستری است تا با رنگ سیستم براکت ست باشد. توجه داشته باشید کش های شفاف خیلی زود با مصرف چای، قهوه، نوشابه و خوراکیهای رنگدانه دار دیگر دچار تغییر رنگ و لک میشوند. بنابراین ظرف مدت زمان بسیار کوتاهی شفافیت الاستیک از بین میرود و بدرنگ میشود. رنگ خاکستری یا نقره ای برای حلقه کشی با زمینه براکت فلزی به خوبی آمیخته میشود. از طرفی معمولا دچار لکه نمیشود.

اگر لیگاچور شل شد، چه کنیم؟
اگر حلقه کشی لیگاچور شل شد، پاره شد یا از جای خود در آمد با ارتودنتیست خود تماس بگیرید و ببینید چه تصمیمی میگیرد. پاره شدن تنها یکی دو تا از کش ها تاثیر نامطلوبی بر دقت حرکت دندانها و خط فک میگذارد بنابراین در اقدام به موقع، سهل انگاری نکنید.