چگونه سیمکشی شل شده را تا وقت ملاقات با ارتودونتیست موقتا تعمیر کنم؟

ابتدا سیم های ارتودنسی را در جای درست خودش قرار دهید. گاهی اوقات سیم­های بسته شده، از درون براکت­ها شل می­شوند؛ چیزیکه یک فلز یا سرامیک کوچک است که با دندان شما اتصال پیدا کرده. بنابر این اگر سیم شل شد یا کاملا بیرون آمد با انگشت آنرا به درون و جای درست خود فشار دهید. اگر نتوانستید این کار را کنید یک موچین و یک آینه بیاورید. با این ابزار شما می­توانید وسط سیم را با موچین گرفته و داخل براکت گیر بیاندازید و خم کنید. اگر هنوز احتیاج به جابجا شدن دارد از وکس ارتودونسی استفاده کنید تا مطمن شوید که در جای درست خود قرار گرفته است. وکس را با یک توپ پنبه ای مثلا (گوش پاک کن) خشک روی براکت­ها و سیم بمالید. به این صورت که مقداری کم به اندازه ­ی نخود روی توپ پنبه­ ای بغلتانید و آنرا روی لبه ی براکت و ابتدای سیم شل شده قرار دهید و مطمن شوید در جای درست قرار دارد.

گرچه این موقیعیت در ارتودونسی شرایطی اضطراری محسوب نمیشود ولی با دکتر خود تماس گرفته و موقعیت را شرح دهید. او به شما خواهد گفت که این تعمیر موقتی میتواند تا زمان ملاقات با دکتر نگه دارید یا نیاز است همین امروز ویزیت شوید.

مشکلات ارتودنسی

آسیب های ارتودنسی

مورد بعدی از پشت خم کردن سیم است. سیم لگاتور همان سیمی است که دور براکت­های روی دندان پیچیده شده است. این سیم بر اثر خوردن و مسواک زدن می­تواند شل شود. اگر این اتفاق افتاد بهترین روش خم کردن سیم به پشت در جای درست خود است. استفاده از پاک کن سر مداد به این کار کمک می­کند. اگر این کار فایده نداشت و همچنین سیم شل شده آزار دهنده بود از وکس خشک روی سیم استفاده کنید. مثل مورد بالا توپ پنبه ای را با ذره ای از وکس روی سیم خشک رو به پایین بمالید تا کاملا آغشته شود. اگر سیم باعث درد در دهان شما شد بعد ازینکه سر سیم را جابجا کردید دهان خود را با آب نمک و یا ترکیب آب و پراکسید شستشو دهید. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید و همچنان وکس را روی سیم آزار دهنده داشته باشید. با این روش التهاب دهان شما از بین می­رود.

مورد بعدی چیدن سر سیم آزاردهنده است.  مواردی پیش می­آید که سیم درون براکت در جای خودش داخل براکت قرار نمی­گیرد. همچنین سیم ممکن است بشکند و دیگر با بخشی که قرار بوده فیت بشود مچ نباشد. در این صورت ممکن است لازم شود که شما بخش اضافی سیم را بچینید تا زمانی که بتوانید با دکتر ارتودنتیست خود ملاقات داشته باشید.  دهان خود را باز کرده و دستمالی در زیر سیم شکسته شده برای اینکه تکه ای از سیم که می­چینید داخل آن بیافتد بگیرید. برای اطمینان یک آینه هم جلوی شما باشد بهتر است. سر سیم را با ابزار تیزی مثل ناخنگیر بچینید. اگر ناخنگیر در دسترس ندارید می­توانید از هر نوع سیم بر یا قیچی یا چیزی کهسیم را ببرد استفاده نمایید. فقط مواظب باشید که ناگهان لب خود را نبرید. حتما تکه­ی سیمی که چیده اید را بگیرید. به معنای دیگر ممکن است در دهان شما رفته و آنرا قورت بدهید. پس احتیاط کنید. ممکن است شما نتوانید تمام سیم اضافی را بچینید. پس از باقی­مانده­ی آن آگاه باشید. اگر باقی­مانده­ی سیم چیده شده باز هم آزار دهنده است از وکس ارتودونسی استفاده نمایید.

مشکلات درمان ارتودنسی

ارتودنسی

تعمیر سیم­هایی که شل شده و آزاردهنده هستند: از وکس اورتودونسی استفاده کنید. هرچه مدت زمان سیمکشی دندان­های شما بیشتر شود دندان­ها بیشتر به سمت تراز شدن و صاف شدن حرکت کرده­اند. پس وقتی این اتفاق می­افتد باعث می­شود سیم­هایی که روی دندان شما قرار دارند هم با دندان­ها جابجا شوند. هرچه بیشتر دندان­ها به هم نزدیک شوند سیم بیشتری از انتهای سیم روی دندان­ها اضافه می­آید. سیم اضافه انتهای سیم کشی می­تواند باعث درد و ناراحتی در دهان شود. اگر این تکه سیم اندازه ای کم داشته باشد می­توان مشکل را با مالیدن کمی وکس حل کرد البته تا زمانی که دکتر خود را ملاقات کنید. ممکن است شما بخواهید مقداری وکس هم به دهان خود که دچار التهاب شده است بمالی. گرچه این کار باعث زحمت بیشتری است ولی تازمانی که دکتر خود را ملاقات کنید به شما کمک می­کند که درد نداشته باشید. مساله­ی بعدی این است که سیم مقداری بلندتر از مقداری که دهان با آن راحت است بریده شده است و همچنین در جایی قرار گرفته که امکان پوشاندن آن با وکس هم وجود ندارد.

سیم ارتودنسی

استفاده از پاک کن مداد برای جابجایی سیم ارتودنسی

در این حالت سعی کنید با انگشت سیم را به سمت دندان خم کنید. اگر سیم اضافی به قدری کوچک است که با انگشت خم نمی­شود از سر مدادی که بالای آن پاک کن دارد استفاده کنید. در هنگام فشاراطمینان حاصل کنید که آنرا به قسمتی که منطقه­ای دیگر را دچار درد کند هل نمی­دهید. همینطور احتیاط داشته باشید که سیم را به نقطه­ای فشار ندهید که یکی از براکت­ها کنده شود. این قضیه باعث می­شود شما هنگام ملاقات دکتر به تعمیرات اضافه­تر احتیاج پیدا کنید. پیشنهاد بعدی این است که قسمت اضافه­تر را بچینید. وقتی درعقب دهان شما به صورت واضح سیمی قرار گرفته که آزار دهنده است خم کردن آن با انگشت یا مالیدن وکس به آن ممکن است بهترین را حل برای این مشکل نباشد. اگر سیم خیلی بلندتر از اندازه­ای باشد که بتوان روی آن وکس مالید یا خیلی محکمتر از آن باشد که بتوان آنرا خم کرد یک ناخن گیر تیز به درد شما خواهد خورد. به صورتیکه تا میتوانید از بیخ انتهای سیم آنرا بچینید و حتما مواظب باشید براکت­ها و دهانتان آسیب نبینند.در حین این کار اطمینان حاصل کنید که تکه­ای که چیده می­شود را بگیرید. شما که نمی­خواهید آنرا قورت داده و با قورت دادن آن به معده­ی خود ضربه بزنید. پس درحالیکه آنرا می­چینید یک دستمال زیر دهان خود قرار دهید که تکه­ی اضافه داخل آن بیافتد. نکته­ی دیگر اینکه اگر نتوانستید آنرا به صورت کامل و به اصطلاح از بیخ ببرید می­توانید برای باقی­مانده ی آن به روشی که توضیح داده شد از وکس ارتودونسی استفاده کنید که آن تکه­ی باقی­مانده تا زمانی که وقت ملاقات شما با دکتر فرا می­رسد دهان شما را دوچار درد و ناراحتی نکند.