روشهای شستشوی دندانهای ارتودونسی شده

– استفاده از مسواک در زمان ارتودنسی

بسیاری از مردم از درمان ارتودونسی برای صاف شدن و درست جاگرفتن دندانهای خود بهره می­برند. اما تمیز نگه داشتن دندان­های سیمکشی شده می­تواند شما را دچار چالشی جدید کند. با انتخاب مسواک و خمیردندان مناسب و اطمینان از شسته و تمیز شدن سیم­ها و براکت­های اطراف دندانهایتان شما میتوانید دندانهایی براق و سالم داشته باشید.

بهترین مسواک برای ارتودنسی

مسواک ارتودنسی

بخش اول مسواک زدن دندان­ها و سیمکشی روی آنها است. یک مسواک مخصوص برای شستشوی سیمکشی های روی دندان تهیه نمایید. از آنجاییکه سیمکشی برای قرار گرفتن روی دندان شما نیاز به ابزاری دارد پس مسواک مناسب خودش را انتخاب نمایید. یک مسواک معمولی و یک مسواک مخصوص سیم کشی دندان بخرید. این مسواک طوری طراحی شده که بین براکت­ها را هم میتواند تمیز کند. پس یک مسواک نرم برای دندان خود تهیه کنید تا به براکت­هایی که روی دندان چسبیده است آسیب نزند یا چسب آنها را جدا نکند. مطمن شویم که مسواک شما به لحاظ شکل و اندازه  مناسب دهان شماست تا با آن بتوانید به تمام نقاط پشتی و دندان­های انتهایی دسترسی داشته و آنها را تمیز کنید. یک مسواک مخصوص ارتودونسی که بخاطر شباهتش به درخت کریسمس مسواک درخت کریسمس هم نام گرفته است بخرید که به تمیز کردن دندان­ها و براکتها کمک می­کند. هر مسواکی را جایگزین مسواک قدیمی خود کنید. به عبارتی دیگر هر مسواکی حتی با کیفیت پایین بهتر از مسواک کهنه شده است و نهایتا سه تا چهار ماه یکبار مسواک خود را عوض نمایید.

 

بسیاری از مردم از درمان ارتودونسی برای صاف شدن و درست جاگرفتن دندانهای خود بهره می­برند. اما تمیز نگه داشتن دندان­های سیمکشی شده می­تواند شما را دچار چالشی جدید کند. با انتخاب مسواک و خمیردندان مناسب و اطمینان از شسته و تمیز شدن سیم­ها و براکت­های اطراف دندانهایتان شما میتوانید دندانهایی براق و سالم داشته باشید.

 

مرحله بعدی آماده کردن مسواک است. مسواک­های خود را زیر آب گرفته و به اندازه­ ی یک نخودفرنگی خمیردندان روی مسواک بگذارید. این موثرترین روش برای تمیز کردن دندان­ ها، سیمکشی آنها و جلوگیری از کرم خوردگی دندان­ها است. از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. این خمیردندان به صاف شدن دندان شما کمک کرده و از ایجاد پلاک­های جرم که در اثر بد مسواک زدن در اطراف سیم­های ارتودونسی ایجاد می­شوند جلوگیری به عمل می­ آورد. سیمکشی ممکن است دندان­ها و لثه­ های شما را حساس کند و خمیردندان حاوی فلوراید این حساسیت را به حداقل می­رساند.

مورد بعدی تقسیم کردن دندان­ها به ۴ بخش است. دهان خود را به ۴ قسمت بالا،پایین ، چپ و راست بخش بندی کنید. این تقسیم­ بندی می­تواند شما را مطمئن کند که سطح هر بخش را به خوبی تمیز کرده ­اید. به ترتیب بخشی که دوست دارید یا باآن بیشتر احساس راحتی دارید شستشو دهید. مطمن شوید که زبان و کام خود را نیز مسواک زده باشید. بهتر است خمیر دندان شما مجهز به لثه شور و زبان شور هم باشد. هنگام مسواک زدن مسواک خود را در زاویه ­۴۵  درجه نگه دارید که فشار کمی به دندان­ها وارد شود.

زاویه 45 درجه ارتودنسی

مسواک زدن در زمان ارتودنسی

 

اطمینان حاصل کنید که مسواک با سطح تمام دندان­ها و خط لثه ­ها تماس داشته باشد. از شستن سطح دندان­های بیرونی به درونی شروع کنید با ضربه ­ی کم و به آرامی این کار را تکرار کنید تا چهار قسمت از دهان به طور کامل شستشو داده شود. سطح درونی دندان­های جلوی خود را با عمود نگه داشتن مسواک خود با چند حرکت آرام بالا به پایین که به لثه و دندان صدمه نزند بشویید. به سطح­های دندان بین و اطراف سیمکشی­ها توجه کنید زیرا در این محل­ها امکان ایجاد پلاک دندان بیشتر است. سطح­های جویدن و زبانتان و سقف دهانتان را با حرکت­های رو به جلو و عقب مسواک به آرامی تمیز کنید. داشتن ارتودونسی و سیمکشی روی دندان­ها به این معنی است که لثه­های شما همیشه مقدار کمی ملتهب است.بنابر این در هنگام مسواک زدن انتظار کمی خونریزی لثه را داشته باشد. این قضیه نرمال است.

هنگام مسواک زدن در زمان ارتودنسی ، به سطح­ دندان ، بین و اطراف سیمکشی­ ها توجه کنید زیرا در این محل­ها امکان ایجاد پلاک دندان بیشتر است.

 

مرحله­ ی بعد که باید مورد توجه قرار بگیرد استفاده از مسواک مخصوص ارتودونسی یا همان مسواک درخت کریسمس است که قبلا در مورد آن توضیح داده شد. وقتی کار شما با مسواک معمولی خود تمام شد نوبت استفاده از مسواک مخصوص می­رسد.

مسواک درخت کریسمسی

مسواک کریسمسی

اگر شما استفاده از از مسواک معمولی خود را کافی و موثر نمی­دانید این مسواک در زمان ارتودنسی به صورت بسیار موثرتر به شما برای تمیز کردن تک تک دندان­ها و بین براکت ­ها کمک می­کند. با این مسواک همزمان روی دو دندان کار کنید. مسواک را از بالا بین دو دندان وارد کنید که اگر چیزی گیر کرده است خارج شود و همین کار را از پایین دندان هم انجام دهید.

– استفاده از نخ دندان در زمان ارتودنسی

مورد بعدی استفاده از نخ دندان است. هردفعه ای که شما مسواک می­زنید برای نخ دندان کشیدن هم وقت صرف کنید. زیرا باقی­مانده های غذا می­توانند به راحتی بین سیمکشی ها یا دندان­ها گیر افتاده و ایجاد پلاک یا جرم دندان کنند. کشیدن نخ دندان به بیرون آوردن باقی مانده­های غذا که در بین دندان­ها مخفی شده اند کمک می­کند.

نخ دندان در زمان ارتودنسی

نخ دندان

 

برای انجا این کار ابتدا ۱۸ اینچ از نخ دندان را از پکیج خود بیرون بیاورید. آنرا به دور انگشت میانی خود بپیچانید. باقی­مانده ی آنرا بین انگشت شصت و انگشت اشاره­ی خود گیر بیاندازید. به آرامی نخ دندان را بین بالای دندان­های خود نزدیک لثه­ها و قوس براکت­های روی دندان وارد کنید. حرکت ملایم چپ به راست یا اره مانند از سمت هر دندان انجام دهید. از دکتر ارتودونتیست خود بخواهید که اگر نوعی جنس خاص از نخ دندان وجود دارد به شما معرفی کند. نخ دندانی که زمانی اتصالات بین دندان­ها را تمیز می­کرد شاید مناسب کار شما باشد. زیرا برآمدگی که روی آن وجود دارد به آرامی و راحتی بین دندان­ها و لثه­ها قرار می­گیرد. استفاده از آب به عنوان نخ دندان را در صورت عدم تمایل به نخ دندان یا پیشنهاد پزشک خود برای شما مناسب است. به این صورت که دهان خود را بسته و آب را با سرعت در دهان خود جلو و عقب کنید.

ارتودنسی

طرز استفاده از نخ دندان در زمان ارتودنسی

– استفاده از دهان شویه در زمان ارتودنسی

مرحله­ ی بعدی برای مراقبت از دندان­های ارتودنسی شده استفاده از یک دهانشویه ی ضد عفونی کننده است. با یک دهانشویه بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دهان خود را شستشو دهید. مطالعات نشان می­دهد که استفاده از دهانشویه های ضدعفونی کننده ایجاد پلاک و جرم روی دندان که مشکل بسیاری از مردم با روکش ارتودونسی است را کاهش می­دهند. همچنین می­تواند به پاکسازی دهان و دندان از باکتری­ها و حتی خارج کردن ذره­های غذا ازبین دندان­ها کمک کند. دهانشویه را با دهان بسته جلو و عقب یا به اصطلاح لاتین سوییش نمایید. یک دهانشویه حاوی کلرهگزیداین تهیه نمایید چیزیکه بسیاری از متخصصان درمان مشکلات دهان و دندان و مراقبت از آن پیشنهاد می­کنند. دهانشویه ها به علت اینکه حاوی الکل هستند ممکن است بعد از استفاده از آنها حس خشک شدن دهان به شما دست دهد که باعث ایجاد تنفسی بد بو می­شود.

 

دهان شویه های ارتودنسی

انواع دهانشویه

 

– استفاده از قرص مسکن در زمان ارتودنسی

مورد بعدی استفاده از قرص مسکن برای کاهش التهاب یا درد احتمالی است. اگر متخصص ارتودنسی شما شما به تازگی سیمکشی دندان­هایتان را تنظیم و یا محکمتر و سفت تر کرده باشد ممکن است در شما ایجاد حساسیت یا درد کند. اجازه ندهید که این درد شما را از مسواک زدن بازبدارد. یک مسکن برای جبران درد استفاده کنید تا احساس ناراحتی شما را رفع کند. نمونه هایی ازین مسکن ها آسپرین، ایبوپروفن یا استامینوفن ها هستند. حتما اگر زیاد درد دارید به ارتودنتیست خود اطلاع دهید. خیلی بهتر است برای ۵ دقیقه دکتر خود را ملاقات کنید تا اینکه تا ویزیت بعدی صبر کرده و فشار یا درد فزاینده را تحمل کنید که همین امر ممکن است باعث ایجاد تاثیر منفی و دراز مدت شود.