روشهای نگهداری از دندان های ارتودنسی شده

مراقبت ارتودنسی

مراقبت های حین درمان ارتودنسی

در زمان ارتودنسی روزانه به صورت منظم و مخصوصا بعد از صرف غذا مسواک زده و از نخ دندان برای تمیز کردن دندان و سیمکشی روی آن استفاده کنید. این کار باعث به حداقل رساندن باقی ماندن ذره های غذا در دهان و کمتر شدن احتمال ایجاد پلاک دندان می شود. پس اگر می توانید بعد از هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان را از یاد نبرید.

مورد بعدی داشتن یک رژیم سالم غذایی است. توجه به جیزی که می خورید به سلامت دهان و دندان و همینطور به سلامت کل بدن شما کمک می کند. یک رژیم متعادل حاوی غذاهای کمتر شیرین برای کم شدن پلاک و جرم روی دندان و ایجاد نشدن لکه اطراف براکت های ارتودنسی شده است. بنابراین رژیم شما باید حاوی پروتئین کم و میوه و سبزیجات و حبوبات به مقدار کافی باشد.

اگر چیز شیرین می خورید در نظر داشته باشید که بعد از تمام شدنش حتما دندان هایتان را بشویید. از خوردن خوراکی و نوشیدنی هایی مثل شیرینی، آبنبات، شراب، نوشیدنی بدون الکل، آبمیوه ها با شکر افزوده وغیره خودداری کنید. اجتناب از خوردن خوراکی هایی که می توانند به سیمکشی آسیب برسانند ضروری است. غذاها یا نوشیدنی های رنگی که به دندان ها چسبیده و به سیمکشی ارتودنسی آسیب می-زنند. اجتناب و دوری از این نوع خوراکی ها شما را از ضرر زدن به روند درمان ارتودنسی و خود دندان ها محفوظ نگه می دارد. بعضی از خوراکی های آسیب رسان عبارتند از: پاپ کرن، ذرت روی چوب ذرت، آدامس، گاز زدن یک سیب کامل، غذاهای شیرین و چسبنده مثل کارامل.

توجه به جیزی که می خورید به سلامت دهان و دندان و همینطور به سلامت کل بدن شما کمک می کند. یک رژیم متعادل حاوی غذاهای کمتر شیرین برای کم شدن پلاک و جرم روی دندان و ایجاد نشدن لکه اطراف براکت های ارتودنسی شده است.

 

مورد بعد اجتناب از ساییدن دندان هایتان به هم است. قفل کردن یا ساییدن یا دندان قروچه کردن برای دندان ها مضر است و به سیمکشی آسیب میزند. اگر شما به این کار عادت دارید یا در خواب ناخودآگاه این کار را انجام می-دهید از متخصص ارتودنسی خود بخواهید که یک محافظ دهان به شما بدهد. سایش دندان باعث مشکلاتی مثل ایجاد حساسیت و التهاب و همینطور ایجاد تراشه ها و ترک¬های کوچک روی دندان ها می شود.

از گاز زدن و جویدن ناخن ها باید خودداری شود همینطور هرگز در چیزی را با دندان باز نکنید و یا سر خودکار را درون دهان خود نجوید.

مورد آخر که بسیار هم حائز اهمیت است ملاقات ارتودنتیست خود به صورت منظم است. چکاپ های منظم و به موقع و همینطور جرمگیری دندان ها در صورت وجود پلاک روی دندان برای سالم باقیماندن دهان و دندان¬ها بسیار مهم است. همچنین ملاقات¬های منظم با متخصص ارتودنسی بسیار موثر در سالم ماندن دندان هایتان است. دندانپزشک خود را حداقل دوبار در سال و ارتودونتیست خود را بر طبق برنامه ی ویزیت ملاقات نمایید. بهتر است دندانپزشک و ارتودونتیستی را انتخاب کنید که باهم و در کنار هم کار می کنند.

 

چه چیزی در زمان ارتودنسی مصرف کنم

تغذیه دوران ارتودنسی