در صورت شل شدن سیمکشی یا براکت های روی دندان چه کار کنیم؟

براکت­های ارتودنسی همان محل اتصال سیم با دندان هستند که ممکن است جسب آنها بر اثر فشار یا خوردن چیزی سفت جدا شود. اگر این اتفاق افتاد نترسید!. شل شدن یا جدا شدن براکت­ها برای هر کسی می­تواند اتفاق بیافتد.

 

براکت­ها روی دندان شل می­شوند و یا کش رنگی یا بی رنگی که دور آنها بسته شده است ممکن است پاره ­شود یا حتی ممکن است کامل از جای خود جدا شده و خارج شود.

جدا شدن براکت های ارتودنسی

جداشدن سیم ارتودنسی

اگر این اتفاق­ها افتاد بهتر است آنرا به سیم روی دندان قرار دهید حتی اگر آویزان شود. راهی آسان برای درست شدن این مشکل وجود دارد و این مقاله به شما کمک می­کند تا مرحله به مرحله آنها را انجام دهید.

در ابتدا سوالی که ممکن است بخواهید از خود بپرسید این است: این اتفاق برای کدامیک از دندان­هایم افتاده است؟ تنها افتادن یا شل شدن براکت مساله است؟

آیا شل شدن یا افتادن آن باعث ناراحتی یا فشار روی دندان­ها شده است؟ آیا شما باعث شل شدن آن شدید یا خود براکت از اول شل بوده است؟ به بقیه­ی براکت­ها نگاه کنید و مطمن شوید تنها همین براکت مشکل پیدا کرده است. مرحله بعد بررسی این موضوع است که اصلا چرا این اتفاق افتاده است و با دانستن این موضوع دکتر ارتودونتیست می­تواند شما را کمک کند که در آینده دچار مشکل مشابه نشوید.

این سوال­ها را بررسی کنید. آیا چیز سفت یا چسبناکی را گاز زده­ اید؟ نسبت به مسواک زدن و شستشوی دهان خود بی توجه بوده اید؟ خیلی با خشونت و محکم مسواک را به دندان­های خود زده­ اید؟ و سوال مهم­تر اینکه آیا این دندان در گذشته هم براکت خود را از دست داده یا شل شده؟ (که در این صورت ممکن است جای آن اشتباه زده شده باشد). جواب تمام این سوال­ها برای فهمیدن اینکه مشکل از کجا بوده مهم است و کمک می­کند که شما با توصیه­ های متخصص ارتودنسی خود بتوانید از بروز چنین مشکلی در آینده جلوگیری کنید.

 

مشکلات ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

 

اگر شما دلیل این اتفاق را نمی­دانید هم مساله ای نیست. مرحله­ ی مهم که باید آنرا انجام دهید تماس با ارتودونتیست خود بدون وقفه است. حتی نگذارید یک روز هم از روی آن بگذرد. دکتر ارتودونتیست شما می­داند که چطور براکت را تعمیر کرده و اجازه دهد که براکت شکسته شده اختلالی در درمان شما بوجود بیاورد. از دست دادن براکت به معنی درست کار نکردن روند درمانی دندان­های سیمکشی شده­ ی شماست. هرچه بیشتر تعمیر براکت شل شده یا از دست رفته را به تعویق بیاندازید درمان شما طولانی تر خواهد شد.

وقتی فقط یک دندان شما براکت وصل نباشد یعنی حرکت دندان­ها در مسیری که باید متوقف می­شود. پس هر یک از دندان­ها در روند کلی درمان ارتودونسی نقش بسزایی دارند. پس منتظر دندان خود نمانید که خودش به براکت وصل شود. با متخصص ارتودنسی خود همین امروز تماس بگیرید. اگر براکت به محیط دهان خراش می­اندازد و یا ایجاد ناراحتی می­کند از موم استفاده کنید تا زمانی که به ویزیت ارتودونتیست خود بروید.

 

ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

 

اگر ناراحتی شما زیاد است و براکت شکسته شده ایجاد درد کرده است و همینطور دکتر ارتودونتیست شما در دسترس نیست شما می­توانید به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده تا یک پزشک به صورت موقت براکت شکسته شده را از سیم و دهان شما خارج کند تا آن احساس ناراحتی رفع شود. همینطور قبل از ملاقات دکتر میتوانید خودتان در خانه براکت را در بیاورید البته با مشورت تلفنی با ارتودنتیست خود.